Alpinariumai
Pirmieji alpinariumai ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje buvo apsodinti įvairiausiais augalais, dažniausiai darželio gėlėmis ir akį džiuginančiais, tačiau alpinariumui visai netinkančiais krūmeliais bei žolės kupstais.Tik XIX a. viduryje alpinariumuose buvo pradėti sodinti beveik vien kalnų arba alpiniai augalai. Būtent dėl alpinių augalų kalvelė arba šlaitas su akmenimis įgijo alpinariumo vardą. Prieš įkuriant alpinariumą sode ar kieme, vertėtų žinoti, kad yra kelios šios „darželio“ rūšys – akmenų sodai ir rokariumai. Pastaruosius sudaro didelių akmenų kompozicijos ir uolynai kuriuos puošia ir jų grožį atskleidžia smulkūs augalėliai. O štai akmenų sodas - tai lygioje vietoje sukurta kompozicija iš akmenų ir augalų.
Kokie faktoriai lemia alpinariumo vaizdą?
Daugiausiai įtakos alpinariumui turi esamas reljefas. Jei sode yra šlaitas, kalvelė ar kitokių dirvos paviršiaus nelygumų, įrengti alpinariumą pakankamai nesunku. Aplinką pagyvina ir nedidelė pakiluma. Šlaitams siekiama suteikti natūralaus kalnelio formą. Toks šlaitas ne tik natūraliau atrodo, bet yra patogesnis augalams išdėstyti.
Įkurti alpinariumą lygioje vietoje yra šiek tiek sudėtingiau. Reikia atsigabenti žemės, akmenų. Be to, svarbu nepamiršti, kad akmenuota kalvelė lygumoje atrodo nenatūraliai, išsiskiria iš aplinkos, todėl kartais tenka perprojektuoti bendrą sodo ar kiemo vaizdą. Lygioje vietoje sukurtas alpinariumas atrodys natūraliau, jei jis stūksos prie tvenkinio ar mini baseinėlio. Be to, visada lygioje vietoje įrengiant kalnelį, šalia pagrindinio alpinariumo galima įrengti dar vieną ar kelis mažus alpinariumo palydovus - 2-5 akmenų fragmentus. Toks pasikartojimas padeda geriau suderinti šį gėlyną su aplinka ir atrodo natūraliau.
Kaip daromas alpinariumas?
Norint kieme ar sode „apgyvendinti“ alpinariumą, būtina žinoti, kad alpinariumo pagrindas daromas iš didelių lauko riedulių arba akmeninėmis sienutėmis sutvirtintų šlaitų. Akmenys turi funkcinę ir dekoratyvinę paskirtį. Jie palaiko reikalingą kalnų augalams vėsą ir sudaro kompozicinius akcentus. Tinka tiek vietiniai, tiek atvežtiniai akmenys: įvairių spalvų granitai, dolomitai. Tiesa, vietiniai akmenys labiau susilieja su esamu peizažu, o atvežtiniai išsiskiria iš visumos, ryškiau matomi ir labiau traukia žvilgsnius. Geriau naudoti didesnius, stambesnius akmenis, negu daug mažų. Jie atrodo įspūdingiau, sukuria didingumo įvaizdį.
Ką sodinti alpinariume?
Alpinariumuose auginami įvairių rūšių šilokai, pavasariniai adoniai, kalniniai ir kaukaziniai vaistučiai, karpatiniai katilėliai, aubrietos, alpiniai ir šliaužiantieji astrai, flioksai, čiobreliai, alpiniai gvazdikai, alpinės liūtpėdės, įvairios perkūnropės, plukės, raktažolės, uolaskėlės ir kt.
Dažnai alpinariume sodinami ir dekoratyviniai krūmeliai bei medeliai. Jie derinami su daugiametėmis bei vienmetėmis gėlėmis. Nenorint daug laiko gaišti augalų priežiūrai, sodinami tik dekoratyviniai sumedėję augalai: jų yra įvairiausių formų bei atspalvių. Tad, galima neriboti fantazijos ir sukurti išties žvilgsnius kaistantį „darželį“.